O GF Darwin

Grupa Filmowa Darwin powstała oficjalnie 1 lipca 2012 roku. Została założona przez Jana Jurkowskiego i Marka Hucza, absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Nazwa nawiązuje do teorii ewolucji Karola Darwina:

M: Szukaliśmy nazwy, która będzie w jakiś sposób wskazywała kierunek, w którym chcemy iść, co w ogóle chcemy robić. Chodziło nam o zmianę, o drogę, rozwój nas samych. W ten sposób wyłonił się Darwin.

J: Ewolucja jakoś kiepsko brzmiało. Grupa Filmowa Ewolucja? Darwin będzie krótszy i łatwiejszy do zapamiętania.

(fot. Wojciech Artyniew/„Press”)

Pomysły na tworzenie filmów zaczęły rodzić się już w trakcie studiów, gdzie przyszli twórcy wymyślali różne scenariusze w ramach rozrywki: „To jest jakaś realizacja marzeń przede wszystkim i tego, że od (…) drugiego roku pisaliśmy, wymyślaliśmy, wygłupialiśmy się”. Filmy zaczęły powstawać latem 2012 roku:

Obudziliśmy się tak podczas wakacji z czwartego roku na tę ostatnią połówkę, jakby pierwszą połówkę piątego roku, że to albo teraz, albo rzeczywiście się rozjedziemy, Marek wróci do swojego domu, ja do swojego no i te pomysły zostaną niezrealizowane. A pomyśleliśmy, że trochę szkoda, że jak się coś fajnego pojawia w głowach, to trzeba to zrealizować.

W pierwszej turze nagrań, która trwała około półtora miesiąca i do której zaangażowano operatorów: Tomasza Bulendę, Bartosza Opolskiego i Piotra Iwanowicza, powstały serie: z Mistrzem Motylem (Mistrz Motyl, „Sekrety skrzydeł motyla”, czyli wywiad z Mistrzem Motylem Zaginione taśmy Mistrza Motyla), Wielkie budowle oraz Patologiczna Krawcowa.

Grupa Filmowa Darwin zadebiutowała 25 października 2012 roku video „Mistrz Motyl” – ZWIASTUN. Filmy zaczęli umieszczać na platformie YouTube, a swój kanał nazwali „Grupa Filmowa Darwin”, jednak:

Ani youtube nie jest celem, ani drogą, ani środkiem. Jesteśmy tutaj, bo youtube jest najprostszą, najbardziej dostępną formą publikacji własnych produkcji. Gdyby w Polsce czy na świecie istniał inny portal o nazwie cocojumbo, dający takie możliwości, to pewnie tam byśmy się publikowali.

Kolejnym etapem twórczości grupy stały się dwie serie z Ludwikiem M. B. Montgomerym: Wielkie Pytania Polskie (łącznie 25 odcinków, podzielonych na dwa sezony i nagranych w ciągu dwóch dni zdjęciowych) oraz Videoblogi Ludwika. W międzyczasie powstały jeszcze cztery krótkie Zaginione poematy Juliusza Słowackiego.

Na przełomie 2013 i 2014 roku nastąpiła kilkumiesięczna przerwa, w czasie której nie został opublikowany żaden film. „Przerwa wynikała głównie z tego, że byliśmy oddaleni i nie mieliśmy jak robić, ponieważ to było zaraz po studiach, zaczynaliśmy pracę, ogarnialiśmy się.” Na początku stycznia 2014 roku Marek i Janek przeprowadzili się do Warszawy, gdzie stwierdzili, że „dajemy sobie rok na to, żeby zacząć robić i to rozruszać”.

Przełomowym momentem w działalności Grupy Filmowej Darwin okazała się seria Wielkie konflikty. Pierwsze osiem odcinków zostało nagrane w lipcu 2014 roku, w ciągu czterech dni i był to ostatni projekt z udziałem Bartosza Opolskiego. Pierwszy film został opublikowany 21 września 2014 roku, kolejne emitowano co tydzień. Spotkały się one z dość dużym i pozytywnym odbiorem. W tym czasie została podjęta decyzja o założeniu nowego kanału. Twórcy wspominają ten fakt w taki sposób:

Chcieliśmy zacząć jakiś nowy etap w tym naszym Darwinie. Na starym kanale było pierwsze osiem Konfliktów i kiedy zorientowaliśmy się, że one się przyjęły bardziej niż poprzednie produkcje, to postanowiliśmy otworzyć nowy kanał, żeby przenieść te osiem odcinków, bo na starym kanale było ponad sto filmów i słyszeliśmy, że ludzie po prostu się troszeczkę gubili. (…) Też jakościowo były już Konflikty inne niż te poprzednie rzeczy,  więc to był taki dobry moment na nowy start.

Nowy kanał został nazwany „G. F. Darwin”, natomiast nazwę pierwszego zmieniono na „Archiwum Darwina”, w którym opublikowano jeszcze dwa odcinki: zapowiedź nowej serii Shorty Darwina oraz odcinek „przenosinowy”, nagrane przez nowego operatora kamery, Karola Pupca.

Od 2015 roku wszystkie nowe produkcje umieszczane są na drugim kanale. Cały czas kontynuowana jest seria Wielkie konflikty. Powstają także nowe projekty, np. Dziennik internetowy, a twórcy mocno skupili się na Shortach Darwina, w których prezentują różne formaty filmowe. W tym czasie do grupy dołączył Marek „Marobot” Wodziński, odpowiedzialny za grafiki, efekty specjalne, itp.

W maju 2015 roku na portalu społecznościowym Facebook założono grupę o nazwie „Darwiniści” zrzeszającą fanów twórczości grupy. 4 czerwca tego samego roku został opublikowany odcinek produkowanej przez Krzysztofa Gonciarza Zapytaj beczkę zatytułowany Nagrody Darwina, w którym gościnnie wystąpili Marek i Janek. Dzięki temu nagraniu zyskali oni sporą grupę nowych fanów oraz stali się bardziej rozpoznawalni.

W 2016 roku zaczęły powstawać Zakazane spoty Darwina, czyli reklamy tworzone na zlecenie konkretnych firm. Do tej pory powstało trzy filmy: dla konferencji Confitura  oraz dla firm Ikea i Netia.

10 października 2016 roku  Grupa Filmowa Darwin zarejestrowała swoją działalność. Natomiast w połowie roku rozpoczęła się współpraca z platformą player.pl. W jej ramach postało „5 odcinków jedynego takiego skecz show w Polsce!” zatytułowanego Wielkie teorie Darwina. Pierwszy z nich opublikowano 8 listopada, kolejne pojawiały się co tydzień. Program okazał się wielkim sukcesem, „zyskał dużą popularność internautów, którzy wygenerowali w ciągu zaledwie miesiąca blisko 1 mln odtworzeń”. Z tego też względu zapadła decyzja o nakręceniu kolejnej serii.

13 czerwca 2017 roku grupa założyła profil na Patronite, który okazał się ogromnym sukcesem: w ciągu dwudziestu czterech godzin osiągnięto kwotę dwudziestu tysięcy złotych! Dzięki wsparciu fanów udało się pobić wszelkie rekordy portalu.

A dzisiaj? Praca, praca, kręcenie vlogów, praca, jedzenie kanapek i jeszcze raz praca.