Trochę o G.F. DARWIN

O nas w internetach

Wiemy, że jesteśmy
uprzywilejowani

G.F. Darwin dubbinguje
„Ainbo – strażniczkę Amazonii”

Premiera nowego filmu
Collegium Da Vinci

YouTube, czyli aktorstwo
na własnych warunkach

O nas u nas

Grupa Filmowa Darwin powstała oficjalnie 1 lipca 2012 roku. Została założona przez Jana Jurkowskiego i Marka Hucza, absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Nazwa nawiązuje do teorii ewolucji Karola Darwina:

M: Szukaliśmy nazwy, która będzie w jakiś sposób wskazywała kierunek, w którym chcemy iść, co w ogóle chcemy robić. Chodziło nam o zmianę, o drogę,  rozwój nas samych. W ten sposób wyłonił się Darwin.

J: Ewolucja jakoś kiepsko brzmiało. Grupa Filmowa Ewolucja? Darwin będzie krótszy i łatwiejszy do zapamiętania.

Pomysły na tworzenie filmów zaczęły rodzić się już w trakcie studiów, kiedy przyszli twórcy wymyślali różne scenariusze w ramach rozrywki: „To jest jakaś realizacja marzeń przede wszystkim i tego, że od (…) drugiego roku pisaliśmy, wymyślaliśmy, wygłupialiśmy się”. Filmy zaczęły powstawać latem 2012 roku:

J: Obudziliśmy się tak podczas wakacji z czwartego roku na tę ostatnią połówkę, jakby pierwszą połówkę piątego roku: że to albo teraz, albo rzeczywiście się rozjedziemy, Marek wróci do swojego domu, ja do swojego no i te pomysły zostaną niezrealizowane. A pomyśleliśmy, że trochę szkoda, że jak się coś fajnego pojawia w głowach, to trzeba to zrealizować.

W pierwszej turze nagrań, która trwała około półtora miesiąca i do której zaangażowano operatorów: Tomasza Bulendę, Bartosza Opolskiego i Piotra Iwanowicza, powstały serie: z Mistrzem Motylem (Mistrz Motyl, „Sekrety skrzydeł motyla”, czyli wywiad z Mistrzem Motylem Zaginione taśmy Mistrza Motyla), Wielkie budowle oraz Patologiczna Krawcowa.

Grupa Filmowa Darwin zadebiutowała 25 października 2012 roku video „Mistrz Motyl” – ZWIASTUN. Filmy zaczęli umieszczać na platformie YouTube, a swój kanał nazwali „Grupa Filmowa Darwin”, jednak:

Ani YouTube nie jest celem, ani drogą, ani środkiem. Jesteśmy tutaj, bo YouTube jest najprostszą, najbardziej dostępną formą publikacji własnych produkcji. Gdyby w Polsce czy na świecie istniał inny portal o nazwie cocojumbo, dający takie możliwości, to pewnie tam byśmy publikowali.

Kolejnym etapem twórczości grupy stały się dwie serie z Ludwikiem M. B. Montgomerym: Wielkie Pytania Polskie (łącznie 25 odcinków, podzielonych na dwa sezony i nagranych w ciągu dwóch dni zdjęciowych) oraz Videoblogi Ludwika. W międzyczasie powstały jeszcze cztery krótkie Zaginione poematy Juliusza Słowackiego.

Na przełomie 2013 i 2014 roku nastąpiła kilkumiesięczna przerwa, podczas której nie został opublikowany żaden film.

Przerwa wynikała głównie z tego, że byliśmy oddaleni i nie mieliśmy jak robić (filmów), ponieważ to było zaraz po studiach, zaczynaliśmy pracę, ogarnialiśmy się.

Na początku stycznia 2014 roku Marek i Janek przeprowadzili się do Warszawy, gdzie stwierdzili: „dajemy sobie rok na to, żeby zacząć robić i to rozruszać”.

Przełomowym momentem w działalności Grupy Filmowej Darwin okazała się seria Wielkie Konflikty. Pierwsze osiem odcinków zostało nagrane w lipcu 2014 roku, w ciągu czterech dni. Był to ostatni projekt z udziałem Bartosza Opolskiego. Pierwszy film został opublikowany 21 września 2014 roku, kolejne emitowano co tydzień. Spotkały się one z dość szerokim i pozytywnym odbiorem. W tym czasie została podjęta decyzja o założeniu nowego kanału. Twórcy wspominają ten fakt w taki sposób:

Chcieliśmy zacząć jakiś nowy etap w tym naszym Darwinie. Na starym kanale było pierwsze osiem Konfliktów i kiedy zorientowaliśmy się, że one się przyjęły bardziej niż poprzednie produkcje, to postanowiliśmy otworzyć nowy kanał, żeby przenieść te osiem odcinków, bo na starym kanale było ponad sto filmów i słyszeliśmy, że ludzie po prostu się troszeczkę gubili. (…) Też jakościowo Konflikty były już inne niż te poprzednie rzeczy,  więc to był taki dobry moment na nowy start.

Nowy kanał został nazwany „G. F. Darwin”, natomiast nazwę pierwszego zmieniono na „Archiwum Darwina”. Tam opublikowano jeszcze dwa odcinki: zapowiedź nowej serii Shorty Darwina oraz odcinek „przenosinowy”, nagrane przez nowego operatora kamery, Karola Pupca, który od tej pory jest stałym członkiem Grupy.

Od 2015 roku wszystkie nowe produkcje umieszczane są na drugim kanale. Cały czas kontynuowana jest seria Wielkie Konflikty. Powstają także nowe projekty, np. Dziennik internetowy, a twórcy mocno skupiają się na Shortach Darwina, w których prezentują różne formaty filmowe. W tym czasie do grupy dołączył Marek „Marobot” Wodziński, odpowiedzialny za grafiki, efekty specjalne, itp.

W maju 2015 roku na portalu społecznościowym Facebook założono grupę o nazwie „Darwiniści” zrzeszającą fanów twórczości grupy. 4 czerwca tego samego roku został opublikowany odcinek produkowanej przez Krzysztofa Gonciarza serii Zapytaj beczkę zatytułowany Nagrody Darwina, w którym gościnnie wystąpili Marek i Janek. Dzięki temu nagraniu zyskali oni sporą grupę nowych fanów oraz stali się bardziej rozpoznawalni.

W 2016 roku zaczęły powstawać Zakazane Spoty Darwina, czyli reklamy tworzone na zlecenie konkretnych firm. Do tej pory powstały filmy dla: konferencji Confitura  oraz firm: Ikea, Netia, TÜV Rheinland, Bank Zachodni WBK, SONY oraz Netflix. Współpraca z BZ WBK jest kontynuowana po zmianie nazwy na Santander Bank.

10 października 2016 roku  Grupa Filmowa Darwin zarejestrowała swoją działalność. Natomiast w połowie roku rozpoczęła się współpraca z platformą player.pl. W jej ramach postało 5 odcinków „jedynego takiego skecz show w Polsce!” zatytułowanego Wielkie teorie Darwina. Pierwszy z nich opublikowano 8 listopada, kolejne pojawiały się co tydzień. Program okazał się wielkim sukcesem, „zyskał dużą popularność internautów, którzy wygenerowali w ciągu zaledwie miesiąca blisko 1 mln odtworzeń”.

13 czerwca 2017 roku Grupa założyła profil na Patronite, który okazał się ogromnym sukcesem: w ciągu dwudziestu czterech godzin osiągnięto kwotę dwudziestu tysięcy złotych! Dzięki wsparciu fanów udało się pobić wszelkie rekordy portalu. Szybkie przekroczenie zaplanowanych początkowo celów, zmotywowało twórców do weryfikacji planów na przyszłość i zwiększenia ilości planowanych produkcji.

M: My na początku mieliśmy takie marzenie, żeby w pewnym momencie pojawił się taki mecenas, który powie po prostu „Wiecie co chłopaki, wy robicie super robotę, ja wam dam pieniądze, wy róbcie”. I okazało się tak, dzięki Patronite, że naszym mecenasem jest nasza widownia.

Od czasu uruchomienia profilu Patronite powstała nie tylko większość z założonych w celach filmów, ale także kilka odcinków – niespodzianek. Dzięki wsparciu Patronów powstały i zostały opublikowane:

Dwa filmy w ramach tzw. „Elfiej trylogii” – Prezydenci i Premierzy, oraz Niedobitki i Mutanci; trzy piosenki, każda utrzymana w innym stylu muzycznym – Dotknij twarzy mej, Kurzy rap i Życie chłoszcze; dwie części Gwiezdnego Szeryfa; dwa Wielkie Konflikty, w tym główny cel Patronite czyli Szatan vs Bóg (Rafał vs Sławek); Dwa miecze i amulet; Co chcesz robić w życiu?; Tropiciele prawdy, Maluj z Arturem oraz pierwsza z serii Bajek Darwina Jaś i Małgosia. Rodzeństwo, które przeżyło.

11 lutego 2018 roku w warszawskiej Kinotece odbył się pokaz filmu Rafał vs Sławek  na wielkim ekranie. W seansie wzięło udział ponad 200 osób – Patroni, Mecenasi, sympatycy i przyjaciele Grupy.

Niemal rok później, 20 stycznia 2019 roku, kolejny seans (tym razem premiera) zgromadził w kinie Luna ponad 300 osób, które obejrzały jako pierwsze (jeszcze przed emisją na YouTube) Bajkę Darwina Jaś i Małgosia – rodzeństwo które przeżyło!

Członkowie GF Darwin regularnie spotykają się ze swoimi Patronami w różnych miastach Polski, prowadzą dla nich również specjalną grupę na Facebooku’u „Trzeci Krąg Wtajemniczenia” gdzie publikują materiały niedostępne dla innych widzów (między innymi vlogi z planów zdjęciowych, pre- i postprodukcji).

Od czasu realizacji Wielkich Teorii Darwina, w których gościły gwiazdy wielkiego ekranu: Marcin Dorociński, Magdalena Różczka, Tomasz Kot, Tomasz Schuchardt i Barbara Kurdej-Szatan, grupa zaprasza gwiazdy do kolejnych występów. W nowych produkcjach pojawili się ponownie Tomasz Kot i Marcin Dorociński a także Edyta Olszówka, Jacek Braciak i Zbigniew Zamachowski.

Kwiecień 2018 roku przyniósł premierę pozafilmowego projektu Grupy. We współpracy z Bartłomiejem Szczęśniakiem i Audioteką powstał cykl słuchowisk pod nazwą „Mietczyński i Grupa Filmowa Darwin dramatyzują”. Jako pierwszej można było wysłuchać Zemsty Aleksandra Fredry, kolejno pojawiły się jeszcze: Skąpiec, Balladyna, Antygona oraz Moralność Pani Dulskiej.

We wrześniu 2018 roku Grupa Filmowa Darwin dołączyła do kolektywu artystycznego Tofu Media Twórcy, zrzeszającego twórców internetowych we wspólnych działaniach i wspieraniu się nawzajem.

A dzisiaj? Praca, praca, kręcenie vlogów, praca, jedzenie kanapek i jeszcze raz praca.

Aktualnie w postprodukcji znajduje się pięć kolejnych filmów realizowanych w ramach wsparcia Patronite. W planach jest nagranie jeszcze kilku i następne ewolucyjne zmiany, a być może nawet otwarcie zupełnie nowego rozdziału w Historii Darwina.

Kup naszą książkę!

Lubisz czytać tak, jak my? Chcesz poszerzyć wiedzę o uniwersum, w którym Rafał, Sławek i Basia są sprawcami całego zamieszania? Zamów naszą książkę
i poznaj więcej pikantnych szczegółów!!

Nie lubisz czytać, ale lubisz mieć ładne książki – też zamów!